Z końcem roku 2017 zakończył się projekt „Mam prawo wiedzieć i działać. Inicjatywy obywatelskie seniorów na rzecz lokalnych społeczności i rozwoju Rad Seniorów.”
Zakończyliśmy cykl wykładów w II edycji projektu "Mam prawo wiedzieć i działać"
Wykłady odbyły się na 10 Uniwersytetach, które pierwsze zgłosiły się do projektu: w Białej Podlaskiej, Bytomiu, Gniewie, Grodzisku Wielkopolskim, Kołobrzegu, Malborku, Podkowie Leśnej, Starachowicach, Stęszewie i w Warce. Wykłady prowadzili trenerzy: Ola Kacprowicz, Michał Brennek, Magdalena Noszczyk i Ania Piotrowska.
W sumie w wykładach wzięły udział 665 osób.
Kołobrzeg Gniew
Grodzisk Wielkopolski Malbork
Podkowa Leśna Warka
Biała Podlaska Bytom
Starachowice Stęszew
Po czerwcowym szkoleniu w Grębiszewie delegaci z UTW w Starachowicach utworzyli Sekcję Edukacji Obywatelskiej już w dniu 4 lipca.
W dniach 21-22 czerwca odbyła się konferencja szkoleniowa II edycji projektu "Mam prawo wiedzieć i działać"
Żywiec Zdrój wraz z Partnerami od 9 lat dofinansowuje lokalne inicjatywy ekologiczne.
Macie pomysły na ciekawe inicjatywy lokalne, ważne dla Was i Waszej społeczności przedsięwzięcie? Dzielnica Wawer umożliwia zgłoszenie wniosku do Urzędu aby wspólnie ten pomysł zrealizować.
Zainicjuj lub wzmocnij na swoim Uniwersytecie Trzeciego Wieku działania partycypacji obywatelskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Fundacja Ziemia i Ludzie zaprasza UTW do wzięcia udziału w projekcie:
Na portalu "Natura 2000 i turystyka" Fundacji Instytut Na Rzecz Ekorozwoju umieszczono praktycnze porady i szkolenia o możliwym udziale społeczeństwa w rozstrzygnięciach dotyczących środowiska i jego ochrony.
Sekcja oraz temat partycypacji obywatelskiej w ochronie środowiska może takze rozwijać się samodzielnie dzięki e-learningowii "Mapuj aby zmieniać", poświęconego mapowaniu społecznościowemu.
Z końcem projektu zakończylismy też cykl wykładów audytoryjnych dla 10 UTW, które brało udział w projekcie.
Z końcem 2015 roku oficjalnie zakończył się projekt "Mam prawo wiedzieć i działać".
Stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i lokalne społeczności mogą się starać o pieniądze na działania budujące sąsiedzkie więzi i społeczeństwo obywatelskie.
Jeśli mieszkańcy Łodzi uznają, że na danym terenie konieczna jest określona inwestycja lub inne działania, mogą wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do administracji samorządowej Łodzi.
Celem „Działaj Lokalnie” jest aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego. Realizacji Programu służy organizowanie konkursów grantowych, w ramach których wspierane są projekty inicjujące współpracę mieszkańców z małych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców). Poprzez Program „Działaj Lokalnie” wspieramy zwykłych ludzi, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności.
Zapraszamy do zapoznania się z warunkami naboru wniosków dla programu "Inicjatywy obywatelskie" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
W dniach 8 i 9 października 60 przedstawicieli Uniwersytetów Trzeciego Wieku spotkało się na Konferencji "Mam prawo wiedzieć i działać" w Mościbrodach pod Siedlcami.
Zapraszamy do zapoznania się z programem Konferencji w dziale http://edukacjaseniora.pl/konferencja
Miło nam poinformować, że w projekcie "Mam prawo wiedzieć i działać" weźmie udział 15 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski:
Kreatywni i świadomi seniorzy mogą wspomóc nas swoją pasją w walce ze zmianami klimatu! Jeśli masz co najmniej 60 lat i rozumiesz konsekwencję zmian klimatu oraz wpływ człowieka na ten proces weź udział w naszym konkursie.
Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014/2020 |