Załóż na UTW Sekcję Edukacji Obywatelskiej

Przyroda, jaką chcemy zostawić naszym wnukom

Projekt Stowarzyszenia Seniora w Bielsku Białej to kolejna wzorcowa inicjatywa, z której można czerpać inspiracje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fragment projektu:

Wizja i misja

"Gdy zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” - Albert Einstein.

Międzypokoleniowa współpraca seniorów z dziećmi ma na celu uświadomienie najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, jakie działania proekologiczne można podjąć, by ratować pożyteczne organizmy w minibiocenozach miejskich. Pożyteczne owady w wyniku ekspansywnej urbanizacji, utraciły swe naturalne środowiska. Możemy uchronić je od wyginięcia, budując z dziećmi domki dla „zapylaczy”.

Dzieci chętnie zapoznają się z biologią tych organizmów oraz ich ogromnym znaczeniem dla środowiska i dla człowieka. Wraz z seniorami zbudują domki, które pozwolą przetrwać owadom niekorzystne warunki klimatyczne i które rozmieścić można w wyznaczonych, dozwolonych miejscach naszego miasta. Zajęcia praktyczne poprzedzone będą przygotowaniem teoretycznym. Należy również uświadomić dzieciom, że miasto zamieszkują także szkodniki, ale walka chemiczna prowadzi donikąd. Zniszczone zostaną nie tylko szkodniki, lecz również ogromna liczba organizmów pożytecznych. Dlatego lepszym wyjściem jest stosowanie walki biologicznej, a taką wspomagają owady drapieżne, które również mogą zamieszkać w przygotowanych domkach.

Nowoczesne technologie oraz ekspansywna urbanizacja spowodowały, że pożyteczne owady utraciły swe naturalne środowiska. Działania naszego projektu pokażą jak temu zaradzić.

 

Aby zapoznać się z projektem ściągnij pliki:

 

     Projekt:       

 

     Budżet projektu: